OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Niektoré otázky správne odpovede nemajú. Leitmotívom večera bola neverbálna polemika o tom, čo konkrétne odlišuje bezduché naháňanie minutáže abstraktnými ruchmi a opakovaním „toho geniálneho motívu“ do zblbnutia od skutočného pôžitku vytvoreného docvaknutím všetkých tónov v hlave na správne miesto. Zainteresovanému je jasné, že išlo o „diskusiu“ s otvoreným koncom, chýbala snáď len lampa a Štefan. Rovnako tak, že táto hudba je extrémne pocitová, a pokým maník pred vami vo vytržení so zavretými očami zabudol, kde je, týpci vedľa neho debatujú, akoby stáli uprostred trhoviska na Miletičke, kde sa pouličný otrhanec márne snaží zaujať pozornosť a cudziu peňaženku.
Lepšieho sparing-partnera ako THE ILLS si u nás populárni Íri nájsť nemohli. Domáca štvorica síce len ťažko mohla očakávať prevahu negatívnych reakcií z publika. To sa totiž zišlo rovnako kvôli nim, ako kvôli hlavnej hviezde. Je však sympatické, že to riskla a spravila to, čo teraz začína byť tak nejako moderné – vykašľala sa na „osvedčené hity“ a vstúpila do lesa. A práve odvaha staviť výhradne na nové, nevydané skladby, žijúce si zatiaľ svoj imaginárny život len v hlavách účinkujúcich v zastrčenej garáži, nadväzuje na jeden z mnohých dôvodov, prečo post-rockové predstavenia majú svoje čaro. Pri permanentnom striedaní typických poznávacích znakov je akosi vzrušujúce tipovať, kedy vlastne skladba končí a či už divák môže tlieskať.
Navyše, prevažujúce sociálne demokratické osvetlenie pódia a „post-rocková“ hmla, v ktorej chalani postupne mizli, zamávali s atmosférou do takej miery, že čoskoro nebolo vôbec dôležité, čo to vlastne hrá. A to platí dvojnásobne, keď sa vygradované hlučné disonantné plochy menia v homogénnu beztvarú „hmotu“, takže nikto nezistí, kedy sa hrá falošne. Chlapci si vystúpenie vychutnali typickým post-rockerským spôsobom – vlasáči vrátane „justinbieberovského kýblika“ Filipa s basou neskutočne prežívali každý jeden tón a odozva najmä v druhej polovici setu bola porovnateľná s nasledujúcim hlavným chodom.
To Astronauti z pozície vládcu na poli „abstraktnejších“ post-rockových foriem nemuseli nikomu nič dokazovať, i keď posledným albumom urobili veľa pre to, aby im túto nálepku konkurencia zoškrabala. Rozbalili to krátko po desiatej a zatiaľ čo doma by ste si ich asi pustili z iného dôvodu, naživo stavili na energickejšie, niekedy až „roztancované“ kúsky typu „Shadows“ a „Zodiac“. Íri toho prostredníctvom Torstena veľa nenakecali. Ten sa uspokojil s „generickým“ koncertným slovníkom a celkovo vlastne set prebehol „hladko“, bez nejakých zvláštností, ktoré by stáli za zmienku. Snáď až na sprievodné videoprojekcie, ktoré však boli natoľko neurčité, že ste si o nich mohli myslieť čokoľvek alebo aj nič.
Snaha nadviazať na atmosféru vytvorenú domácimi matadormi bola korunovaná čiastočne. Na jednej strane celému vystúpeniu isté čaro nemožno uprieť, najmä v štandardnej rovine očakávaného a predloženého. Avšak akési neviditeľné pnutie, ktoré by v takýchto prípadoch medzi oboma stranami malo vznikať, podľa mňa chýbalo. Určite sa nedá hovoriť o nenaplnených očakávaniach. GOD IS AN ASTRONAUT prišli, zahrali, potešili a ľudia ťapkali. Ale predsa, toho večera sme sa nedočkali ničoho, čo by sa dalo nazvať pridanou hodnotou. Ničoho, čo z radového vydareného koncertu napokon urobí zážitok, z ktorého budete žiť niekoľko týždňov.
Foto: ilustračné
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.